مطالب مفید درباره اسپانیا

متقاضیان تحصیل در اسپانیا بخوانند

اسپانیا، کشوری در جنوب قاره سبز هست که خیلی برای ایرانی ها مثل سوئد و فرانسه و انگلیس، به عنوان مقصد اصلی تحصیل در این قاره به شمار نمی آید اما از زمان غیر رایگان شدن تحصیل در برخی از بهشت های تحصیلی. ایرانیان در آسیا و اروپا (سوئد و مالزی و فنلاند)، به نظر می رسد توجه به این کشور افزایش یافته است. زبان اسپانیولی از زبان‌های زنده دنیا می‌باشد که بیش از سیصد میلیون متکلم در سراسرجهان دارد. کشور اسپانیا بیش از آن که مقصد علمی برای دانشجویان ایرانی در قیاس با کشورهای شمال اروپا باشد، مقصد گردشگری و فرهنگی بوده است اما در دهه‌های اخیر، توجه به مراکز علمی و آکادمیک این کشور و برخی از پتانسیل‌های تحصیلی و زندگی در اسپانیا سبب شده است تا دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی، اسپانیا را در زمره گزینه‌های اول خود قرار دهند.

هزینه زندگی به نسبت پایین و آب و هوای متعادل و تنوع رشته ها در دانشگاه های مختلف و معتبر این کشور سبب شده تا شمار زیادی از متقاضیان ایرانی تحصیل در خارج از کشور،‌این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

.

(تصویر دانشگاه سالامانکا)

تحصیل در اسپانیا شاید از این نظر یک فرصت خوب باشد که شما محبور هستید هم چون فرانسه که اکثر مردم به زبان انگلیسی به خوبی آشنایی ندارند و امکان یادگیری زبان پر کاربر فرانسوی برای شما فراهم می شود،‌زبان اسپانیولی را فرا بگیرید. یادگیری خوب زبان اسپانیولی به عنوان یکی از زبان های پر کاربرد در قاره آمریکا (چه آمریکای شمالی و چه آمریکای جنوبی)، در حد اخذ یک مدرک کارشناسی ارزش دارد.

کسانی که در اسپانیا تحصیل کرده و به زبان اسپانیولی تسلط دارند و انگلیسی هم می دانند، فرصت های اشتغال و تحصیل و حتی کارآموزی بیش تری برای آن ها فراهم هست و این یک مزیت رقابتی به شمار می رود. مزیتی که شاید در لهستان و مجارستان و حتی ایتالیا برای شما در دسترس نباشد.

هزینه زندگی به نسبت مقرون به صرفه و اجاره خانه دانشجویی تقریبا ارزان و هزینه های دانشگاهی معمولی در این کشور حتی با یورو ۴ هزار تومن خودمان، برای خیلی ها سر سام آور نیست و می توانند دانشگاه های این کشور را برای طی کردن مقاطع عالی و تجربه یک زندگی دانشجویی و تحقیقاتی در خارج از کشور انتخاب کنند.

(دانشگاه سویل اسپانیا که در یکی از بهترین نقاط این کشور قرار دارد)

دانشگاه های مادرید و بارسلونا، به عنوان شهر های مهم این کشور بالاترین سطح تقاضا را از سوی دانشجویان خارجی تشکیل می دهد که برای ایرانیان نیز این موضوع صادق هست.

چرا تحصیل در اسپانیا؟

هزینه تحصیل پایین به نسبت کشور های شمال اروپا.1

هزینه زندگی پایین به نسبت کشور هایی که مالیات در ان جا بالاست مانند سوئد و نروژ.2

هوای معتدل که مطلوب فرهنگ ایرانی هست.3

محیط فرهنگی، گردشگری و صنعتی مطلوب در شهر های مختلف این کشور که متناسب با ذایقه ایرانیی هاست.4

شرایط آسان برای پیدا کردن مکان های اقامتی مخصوص دانشجویان در شهر های مختلف اسپانیا.5

دانشگاه های معتبر و قدیمی که امکان تحصیل و تحقیق در عالی ترین رده ها را به شما می دهد.6

فرصت تحصیل رایگان در دانشگاه های تحت قرارداد با دانشگاه های اسپانیا در سراسر جهان.7

نکاتی برای تحصیل و زندگی در اسپانیا

 تحصیل در این کشور زیبا را فقط به واسطه این که هزینه تحصیل و زندگی در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی ارزان تر هست انتخاب نکنید. یادگیری زبان و تحصیل در کشوری که مقصد اول گردشگری در دنیا می‌ باشد، می‌تواند چشم اندازهای متنوعی را برای شما به ارمغان آورد.

قبلا هم گفتیم و اکنون نیز تکرار می کنیم! عدم آشنایی موثر مردم اسپانیا بر خلاف مردم اسکاندیناوی نسبت به زبان انگلیسی، یک فرصت خوب برای یادگیری این زبان مهم است. فراموش نکنید


پیش از برجام، تحصیل ایرانیان در رشته های نانو و فناوری هسته ای تقریبا در دانشگاه های این کشور غیر ممکن بود و حتی در صورت پذیرش، سفارت از اعطای روادید دانشجویی خودداری میکرد. اما در عصر  پسا برجام، انتظار می رود که دانشجویانی که در این رشته ها پذیرفته می شوند مشکل خاصی نداشته باشند. در صورتی که پذیرفته شدید و روادید دانشجویی برای شما به واسطه تحصیل در رشته های خاص صادر نشد، مراتب را به وزارت امور خارجه کشورمان اطلاع دهید.

دانشگاه های اسپانیا به ایرانیان مستعد با رزومه متوسط به بالا، همواره پذیرش داده اند و دریافت پذیرش تحصیلی کار خیلی سختی نیست و البته تعداد قابل ملاحظه دانشجویان و محققان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های اسپانیا، نشان دهنده نگاه مثبت مراکز آکادمیک این کشور در جذب دانشجویان مستعد و خلاق ایرانی می‌باشد.

اگر مدرک زبان اسپانیولی در اختیار دارید، ان را هم ضمیمه مدارک تحصیلی کنید و هم هنگام مصاحبه در تهران به کنسول سفارت اسپانیا در تهران نشان دهید. جدی بودن تحصیلی شما را بیش تر تبیین خواهد کرد. البته این قضیه نه شرط لازم هست و نه شرط کافی

۱۲-یکی از مقصد های اصلی ایرانیان برای تحصیل در این کشور، دانشگاه بارسلونا هست که یکی از معتبرترین دانشگاه‌های اسپانیا می‌باشد و رشته ‌های بسیاری را برای سلایق گوناگون فراهم کرده است. این دانشگاه در قرن ۱۴ بنا نهاده شد و یکی از قدیمی‌ترین و مطرح‌ترین دانشگاه‌های اروپا به شمار می‌رود که در در دسترس می‌باشد.


(تصویر ایندکس پرتال دانشگاه بارسلونا)

دانشگاه پلی تکنیک بارسلون، از دیگر مقصدهای اصلی دانشجویان ایرانی در یک دهه اخیر بوده است. بیش از ۱۰۰ فرصت تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و ۵۰ فرصت تحصیلی در مقطع دکترا، دانشگاه پلی تکنیک بارسلون را به یکی از معتبرترین مراکز فنی و مهندسی جنوب اروپا مبدل کرده است


(تصویر ایندکس پرتال دانشگاه پلی تکنیک بارسلونا)

دانشگاه به زبان‌های کاتالان، اسپانیولی و حتی انگلیسی، رشته‌های زیادی را در عرصه‌های فنی و مهندسی و مدیریت ارائه کرده است که لیست ان ها را در نشانی رشته ها دنبال کنید. ۱۲ دپارتمان، از صنایع غذایی و کشاورزی و صنایع و سازه و معماری و الکترونیک و برق گرفته تا مکانیک و عمران، در این دانشگاه فرصت‌های تحصیلی و تحقیقاتی ممتازی را برای مشتاقان به تحصیل در این دانشگاه ارائه کرده است. ارائه بیش از ۲۷۵ نتیجه جست و جو درباره فعالیت ها ایرانیان در این دانشگاه، خود نشان دهنده فعالیت گسترده دانشجویان ایرانی یو پی سی می‌باشد

دانشگاه


(تصویر ایندکس دانشگاه مادرید)

شرایط پذیرش در دانشگاه مادرید خیلی سخت نیست و نیاز به جی آر ایی و آیلتس بالا ندارید. رشته های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا این دانشگاه خیلی متنوع هست و پاسخگوی همه سلیقه ها هست. برنامه های اروپایی این دانشگاه نیز فرصت های تحصیلی خوبی برای علاقمندان هست که در نظر داشته باشید.

دانشگاه سویل ، دانشگاه گرانادا و دانشگاه آلمرلا و دانشگاه سالامانکا برای علاقمندان به تحصیل در شهرهای کوچک و ارزان‌قیمت اسپانیا پیشنهاد می‌شود.


(تصویر ایندکس دانشگاه گرانادا اسپانیا که رشته های زیادی به زبان انگلیسی دارد- بخش بین الملل ملاحظه کنید)

۱۴- به این موضوع توجه کنید که  دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا  ، دانشگاه مستقل مادرید  ، دانشگاه بارسلون  ، دانشگاه پلی تکنیک والنسیا  و دانشگاه کانتابریا  در زمره مقاصد اصلی دانشجویان ایرانی برای تحصیل در این کشور بوده است. ده ها مرکز دیگری که در این فهرست نیست، به این مفهوم نیست که از آن ها برای پذیرش و بورس تحصیلی غافل شوید.

 15- دانشجویانی که قصد دارند زبان اسپانیولی خود را در اسپانیا تقویت کنند، اجاره محل سکونت که با یک خانواده اسپانیایی مشترک باشد، می‌تواند در ارتقای سطح زبان محاوره ای آنان نقش بسزایی ایفا کند. چنین قابلیت‌هایی برای اجاره محل سکونت با خانواده معمولاً توسط بخش بین الملل دانشگاه‌های اسپانیا نیز به دانشجویان خارجی پیشنهاد می‌شود.

16- پرتال‌هایی مانند آلونی ، Locoo ، ایده آلیستا  و فوتوکاسا  از جمله پرتال‌های معروف برای اجاره محل سکونت در شهرهای مختلف اسپانیا بر اساس سلیقه و بودجه‌های مختلف می‌باشد.
به دلیل آن که احتمال دارد صاحبان مکان ‌های معرفی شده برای اجاره، به زبان انگلیسی آشنایی نداشته باشند، از دوستان خود که به زبان اسپانیولی آشنایی دارند درخواست کنید تا پرسش‌های شما را درباره موقعیت مکانی و قابلیت ها و امکانات و شرایط قرارداد محل مسکونی مورد نظر شما را به طور دقیق و واضح از صاحب خانه مطرح کرده و پاسخ‌ های مربوطه را به شما منعکس کنند. در اسپانیا بر اساس هر بودجه ای، مکان‌های مسکونی مختلفی برای دانشجویان در دسترس می‌باشد و دشواری‌های اجاره مکان مناسب که معمولاً برای دانشجویان کشورهای اسکاندیناوی و سوئیس مشاهده می‌شود، در این کشور بسیار کم تر است.
17-  به دلیل آن که اسپانیا از مقاصد مهم گردشگری در اروپا و دنیا می‌باشد، پیدا کردن مکان مسکونی جهت اجاره در طول سال قیمت‌های ثابتی ندارد. بر همین اساس، همواره تلاش کنید به محض دریافت پذیرش و به موازات فرآیند دریافت روادید دانشجویی، نسبت به بررسی مکان‌های مورد نظر جهت اسکان خود در این کشور اقدام کنید.